Šilumos siurbliai – sparčiai populiarėjanti, ekologiška bei ekonomiška namų šildymo sistema Lietuvoje. Abejojantiems dėl šilumos siurblių poveikiu šaltuoju sezonu, šaltesnio klimato šalies, Švedijos, gyventojai paprieštarautų. Jie – antri pasaulyje pagal šilumos siurblių naudojimą, juos lenkia tik Prancūzija. Tretieji, kaip pagrindinį šildymo šaltinį, šilumos siurblį, renkasi danai.
Pateikiame 10 faktų, kurių, galbūt, nežinojai apie šilumos siurblius:
1. Šilumos siurblių idėja jau kurį laiką buvo gvildenama, tačiau pirmasis šilumos siurblio modelis buvo sukurtas 1940 m. Šiandien jau yra sukurta tokių modelių, kurie laikomi efektyviausiais šildymo sistemos produktais planetoje.
2. Dažnai klaidingai suprantama, kad šilumos siurblys generuoja šilumą. Tai netiesa. Šilumos siurbliai tik perkelia ir balansuoja šiltą orą, kad būtų sukurta pageidaujama temperatūra. Šis procesas yra susijęs su elektros energija ir yra laikomas vienu iš efektyviausių klimato kontrolės būdų, atsižvelgiant į standartinius HVAC standartus..
3. Šilumos siurblio kaina skiriasi nuo jų tipo. Oras vanduo šilumos siurbliai yra pigesni,nei geoterminiai. Dėl žemės šilumos siurblių reikia iškasti dalį kiemo, išvedžioti vamzdynų tinklą. Todėl tokia šildymo sistema kainuos brangiau, nors yra efektyvesnė.
4. Jei nusprendėte seną šildymo sistemą pakeisti į šilumos siurblį, turite užtikrinti, kad jūsų pastatas būtų gerai izoliuotas, nes šiluma tiekiama žemesniu, bet pastovesniu lygiu negu, tarkim, tradicinis centrinis dujų šildymas.
5. Šilumos siurblio investicijų grąža priklauso nuo to, ką jūs pakeičiate ir kiek sandarus yra jūsų būstas. Pavyzdžiui, 170 m2 ploto namo šildymas su vandens ruošimu kainuoja 360 eurų metams, įsirengus geoterminę šildymo sistemą A+ klasės name.
6. Apie 75% sunaudojamos energijos yra atsinaujinanti, o 25% energijos gaunama iš kitų šaltinių (99% tai yra elektra). Jei elektros energija gaminama iš atsinaujinančių šaltinių (oro, vėjo, vandens), tada šilumos siurblys yra 100% atsinaujinantis ir CO2 neutralus.
7. Šilumos siurblys veikia tokiu pat principu kaip ir šaldytuvas. Šaldytuve šiluma imama iš šaldytuvo vidaus ir atiduodama į aplinką šaldytuvo gale. Šilumos siurblys pasisavina šilumą iš dirvožemio, uolienų, oro arba vandens ir paskirsto ją į Jūsų namus.
8. Šilumos siurblys ne tik šildo, bet ir vėsina patalpas, taip sukurdamas komfortišką patalpų mikroklimatą ištisus metus.
9. Kadangi jie turi mažai judančių dalių, prižiūrėti šilumos siurblius nėra sudėtinga. Turėtumėte tikėtis, kad jūsų sistema tarnaus ilgesnį laiką nei įprasta.
10. Lyginant su šildymui reikalinga energija, šildymo siurbliai namas užtikrina aukštą sezoninį veikimo koeficientą – apie 3. Tai reiškia, kad jeigu namams per metus šildymui ir karštam vandeniui ruošti reikia apie 15000kWh, tai sunaudojama bus tik apie 5000kWh elektros energijos.