Mes Lietuviai turim tokį bruožą, kad mes esam visų sričių žinovai tiek 2 milijonai krepšinio specialistų, tiek medikų tiek ir statybininkų. Kaip mes sakom dabar žmonės yra sportininkai jie paklausę kaimyno paskaito komentarus google ir jau pasidaro statybų specialistais, tas pats ir su šildymo sistema.
Pagrindinė klaida vadinamas viešas mažiausios kainos konkursas, klausimas skamba Mano namas 150 m2 ploto (bet dar paaiškėja kad yra garažas ir mansarda netikėtai prideda 60 m2) prašau pateikit šildymo pasiūlymą ? Visų pirmą jau būna namas pastatytas, bet žmogus dar net negalvojo kokia bus šildymo sistema, nors mūsų klimate net 7 mėn reikia šildyti namus, todėl prieš pradedant statyti jau turėjo būti projekte numatytas šilumos šaltinis ir galia tai privalėtų padaryti projektavimo stadijoje bet turbūt 1 iš 10 projektų tik toks būna.
Ir ką žmogus daro kai gauna pasiūlymus skaito ir ieško girdėtų pavadinimų, retas kuris dar atkreipia dėmesį į šildymo sistemos galingumą, ir koks bus sistemos valdymas, todėl pirmą ką akis mato pasirenką kainą.
Antra klaida kad žmogus pats nežino kaip norėtų valdyti šildymą namuose, dabar čia susiduria elektrikai su santechnikais, elektrikai išvedžioja laidus kiekvienam kambarį nors namas yra 100 m2 su rekuperacija ir aiškina kad taip bus labai puiku. Taip yra tokia galimybė, bet net nesusimasto, kad hidraulinė schema katilinėj skiriasi nuo vadinamo vieno valdiklio principu, ir dar nebus įmanoma laikyti skirtingas temperatūras kambariuose nes namas per mažas gerai izoliuotas ir rekuperatorius išmaišo orą visame name, todėl mes išleidžiam 1000 eur, kurie jei nesuderinta su katiline neduoda efekto ir pabloginą katilo veiklą.
Labai svarbu pasakyti visą namo plotą jei yra rūsys ar mansarda ar net garažas neizoliuota siena, nes parenkant šilumos siurblius galia būna labai ribota ir jei jei bus didesnis šaltis Jums tiesiog neužtek šilumos ir name būna tik 17 C0 šilumos.
Todėl labai svarbu kad katilinė ir automatiką darytų viena kompanija, nes tai neatsiejama. Nes nauji šildymo siurbliai labiau priklauso nuo automatikos nei nuo santechniko.
Padarius katiline vienai kompanijai negalės Jums pasakyti kad blogai surinko Antanas katilą arba kad įranga yra nekokybiška.
Šildymo sistemos garantinis, visi gamintojai deklaruoja jeigu įranga sumontuota neteisingai garantija negalioja, pas mus tai visuomet būna negarantinio remonto atsakymas, nusipirkot po mėnesio derybų įrangą iš internetinės parduotuvės, susiradote meistrą kuris vos ne vos pajungė, ir kas nors neveikia, arba tiesiog būna dažniausiai paleidimo klaida, ir prasideda karuselė santechnikas sako čia brokas įrangos skambinot pardavėjui jis sako nieko nežinau skambinkit gamintojui, gamintojas sako kas montavo tas ir kaltas, ir vėl iš pradžių…
Svarbiausiai kaina taip bet dažniausiai pirminė kaina būna tik pirmine o po to dvigubai pabrangsta, dabar dauguma kompanijų jau pradeda taikyti bendrą kainą visos sistemos, nes tikrai lengva apskaičiuoti statistiškai kiek kainuoja tam tikro galingumo šilumos siurblys su paleidimu skiriasi keli metrai vamzdžio, bet kai daroma pagal projektą negali darbininkas pridėti ar atimti detalių.
Todėl renkantis sistemą:
Reikia žinoti kokia bus sistema dujos geoterminis ar oras/vanduo (malkų nepaminėjau nes naujam namui tai visiškai nepriimtinas sprendimas)
Ką norite kad būtų valdoma todėl šitą klausimą reikia išsiaiškinti su gamintojo atstovu ar automatika gali dirbti tokiu pasirinktu rėžimu.
Ir nesigėdyti apibrėžti biudžeto tuomet daug lengviau ir greičiau galimą pasirinkti tinkamą įrangą bei optimaliai įrengti. Nes to pačio galingumo šildymo sistema gali skirtis net tris ar keturis kartus, juk perkant “golvą” Jūs neinat pasiklausinėti apie “Bentley”. Jei suplanuota skirti katilinei 5000 eur tai reikia tokio lygio įrangą ir pasirinkti nes jei išlaidausite daugiau nei galite tiesiog neužteks pabaigti namo.
Todėl pasirenkant sistema biudžetas turi nesikeisti ir turit reikalauti iš sistemos pardavėjo kiek kainuos iki galo, o ne detalės pagal faktą.
Pakeisit radiatorius ir bus gerai. Tai tik dalis tiesos visi vadybininkai įsikando teorija jei senas namas su senais radiatoriais tai jei pakeisite brangiais fankoilais jūs per pus sutaupysite. Tai padare laimėsite max -10 C mažiau radiatoriose, tai sutaupys 5% energijos palyginus su senu radiatoriumi, bet nuo to namo šilumos poreikis nekinta jei reikėjo jam 24000 kw/h per metus tai ir reikės. Nauji šilumos siurbliai pakankamai geria susidoroja su aukštom temperatūrom t.y. jie puikiai dirba prie 45 C ar net iki 55C todėl reikia neskubėti keisti brangių radiatorių nes naudos metinės nedaug, bet geriau gal pasidaryti namo šilumos testą ir skirti tuos pinigus namo sandarumo gerinimui, gal kur langą pakeisti nauju , stogą apšildyti, ar įvesti rekuperacija. Todėl reikia atsakingai daryti sprendimus ir neskubėti tai kas mažai duoda naudos.