fbpx

Vakuuminiai saulės kolektoriai ar plokštieji?

vakuminis ar ploščiasis

Manęs dažnai klausia: vakuuminiai saulės kolektoriai ar plokštieji?

Žmonės visuomet nori žinoti kurie iš tiesų geresni – vakuuminiai saulės kolektoriai ar plokštieji saulės kolektoriai, jei vieni geresni, tai kodėl gamina kitus, kodėl vieni šaltiniai giria tik vienus ar kitus?

Pabandysiu trumpai atsakyti į šitą klausimą, kiek leidžia darbo patirtis, stebėjimai, bei stažuotės pas gamintojus.

Pradžioje trumpai išsiaiškinkim, kas yra vakuuminis saulės kolektorius. Tai yra pailgos formos stiklinis cilindras kuris yra beoris (išvakuumuotas), bei viduje padengta selektyvinės dangos dulkėmis, kurios saulės energiją (šviesą) paverčia šilumą. Tokia pati danga naudojami taip pat  plokščiuosiuose kolektoriuose. Pačių vakuuminių kolbų yra taipogi kelios rūšys, pagrindinės tai:

*Stiklo sistema, tokia sistema gaminama išskirtinai Kinijoje, beabejo skiriasi taip pat kokybė. Dauguma tokios kolbos nėra blogos, didžiausia problema yra perdavimas nuo vidinio stiklo selektyvinės dangos šilumnešiui (gliukoliui).  Labiausiai paplitę du būdai, tai “Heat pipe” – šilumos vamzdelis, bei “U pipe” tai U tipo vamzdelis.

“Heat pipe” sistema, buvo sukurta, kad atpiginti gamybą, nes fiziškai reikia  du kartus mažiau varinio vamzdelio, bet įdomus faktas, kad Lietuvoje dauguma klientų tai skaito kosminė technologija sukurtą, kad padidinti efektyvumą, bet jei prisimintume pagrindinius fizikos dėsnius, kad skystis virstų dujomis reikalinga papildoma energija, todėl jau paneigia pagrindinį sklandantį mitą kad “heat pipe” pats efektyviausias.

Šilumos vamzdelio konstrukcija labai paprasta tai yra varinis vamzdelis dažniausiai 6 mm skersmens su padidinto diametro vamzdeliu vadinamu garintuvu, kurie yra sujunkti kartu į vidų įpiltą spec. skysčio (pigiausiose kinietiškuose naudojamas vanduo, todėl po žiemos dalis tiesiog suplyšta).

U tipo vakuuminis kolektorius

 

*U tipo vakuuminiuose kolektoriuose yra išlenktas taip pat varinis vamzdelis (dažniausiai 8 mm), bet pro jį teka šilumnešis.

Lietuvos sąlygomis turi būti naudojamas specialus neužšąlantis skystis. Tokia sistema pakankamai patikimai veikia, minusai – didesnė kaina lyginant su šilumos vamzdeliu. Tarnavimo laikas daugiau – nei 10 metų.

 

 

*Pilno vakuumo sistema, tai taip pat stiklinis cilindras kuriame patalpinta varinė plokštelė padengta selektyvine danga bei pašalintas oras sukurtas vakuumas (nors kai kurie gamintojai naudoja specialias dujas kurios dar geriau apsaugo nuo šilumos nuostolių). Tokius vakuuminius saulės kolektorius gamina ir Kinai ir vakarų šalys, tokios kaip Vokietija, Austrija ir pan. Tokie saulės kolektoriai yra vidutiniškai 1% efektyvesni nei analogas “stiklas stiklas”, tačiau jų gamyba yra sudėtingesnė, nes reikia suderinti stiklo sujungimą su metalu, kas nėra taip paprastą.

Tarnavimo laikas daugiau nei 10 metų, kai kurie Europos gamintojai teigia, kad nemažiau nei 20 metų.

Įdomus faktas. Vakuuminius vamzdelius sukūrė Vokietijoje Dr. Peter Schubert, kuris dirbo “Dornier”. Bet jie pardavė šitą technologiją Kinijai, kaip teigiama, dėl to kinai įsileido į rinką MB sunkvežimius, dėl ko dauguma vakuuminių vamzdelių kilmės šalis yra Kinija.

 

 

 

Metinis saulės kolektorių palyginimas.

Vakuuminiai vamzdeliai  dažniausiai skelbiami, kaip ypatingai didelio efektyvumo saulės kolektoriai, nes neatiduoda šilumos į aplinką. Beabėjo to nepaneigsi vakuumas sumažina šilumos nuostolius iki minimo. Todėl lyginant tą patį absorberio plotą gauname efektyvesnius kolektorius. Tai labiausiai būtų naudinga jei apmokestintų valstybė saulės šviesą ir reikėtų mokėti už selektyvinės dangos plotą tai tuomet būtų vakuuminių kolektorių pergalė, bet tikėkimės kad dar neapmokestins saulės energijos.

Dar vienas dažnas teiginys , kad vakuuminiai saulės kolektoriai įkaitiną vandenį iki didesnės temperatūros, nei plokštieji saulės kolektoriai. Su tokiu teiginiu nenorėčiau sutikti, nes kad ir kokia bebūtų moderni namų sistema, naudojamo šilumnešio negalėsite naudoti didesnės kaip  120 C0+ temperatūros. Vandens šildytuve, galime lesti ne daugiau nei iki 95 C0+, dažniausiai vandens šildytuve būna 55-70 C0+. Todėl šiuolaikinis plokščiasis kolektorius tokias reikšmes pasiekia be didesnių pastangų. Beabėjo sutinku, kad vakuuminis saulės kolektorius gali įkaisti daugiau nei tos pačios dangos plokščiasis, dėl vakuumo, nes prie aukštesnių temperatūrų neišsklaido šilumos. Pvz.: Vakuuminis vokiškas vamzdelis “Narva” gali įkaisti iki 299 C0+, šiuolaikinis  plokščiasis saulės kolektorius iki 240 C0+

Kaip matome, vakuuminis kolektorius pagal absorberio plotą, gamintojų pateiktais duomenimis,  bei mano stebėjimais  yra efektyvesnis apie 10% .


Dabar dauguma susimąstys – “tai šaunu, vakuuminiai saulės kolektoriai laimėjo”.  Tik pamiršome paminėti dar kelis dar faktus:

– Minusai

  • Vakuuminiai kolektoriai aukšto lygio (ne pigiausi  Kinietiški) yra vidutiniškai du kartus brangesni.
  • Plokštieji kolektoriai bent du kartus ilgiau tarnaus.
  • Vakuuminius kolektorius riekia tikrinti dėl išsivakumavimo bent kas 5 metus, ir radus pažeistą vamzdį tenką jį keisti.
  • Plokščius saulės kolektorius galimą įmontuoti į stogo dangą, padaryti kaip fasado elementą, ko neturi galimybes Vakuuminiai.

+ Pliusai

  • Jei  turite mažai ant stogo vietos rekomenduojame naudoti Vakuuminius nes iš to pačio ploto gausite daugiau efektyvumo.
  • Vakuuminių saulės kolektorių mažesnis pasipriešinimas vėjui, kas nereikalauja ypatingai stiprios laikymo konstrukcijos.

 

 

hibridinis saulės kolektorius

   Dar yra ir “hibridinių” kolektorių tai pavyzdžiui tokios firmos kaip “Genersys” kurie sukūrė patentuotą plokščiąjį saulės kolektorių su vakuumo efektu, kas leidžia sumažinti šilumos nuostolius kaip paprastame plokščiame saulės kolektoriuje. Bet apie tai kitame aprašyme.

 

 

 


 

Kad ir kokia technologiją pasirinktumėte reikia nepamiršti, kad saulės sistema susideda ne tik iš  saulės kolektoriaus, bet ir iš daugybės kitų detalių, kuria reikia surinkti suderinti, todėl visą saulės sistema reikia  patikėti  saulės kolektorių montuotojams kurie sumontuos, bei suderins, taip kaip buvo numatyta gamintojų.

 

vakuuminis saulės kolektorius ant stogo

 

Papildymas.

Saulės kolektorius 2021 metais keičia jau pažangesnės technologijos, tokios kaip šilumos siurbliai oras vanduo, kurie net tik pigiai ruošia karštą vandenį, bet ir šildo bei vėsina Jūsų namus.

 

Rašykite klausimą